Asystent prokuratora – praca dla każdego absolwenta?
W 2008 nasz ustawodawca uznał, że zawód asystenta prokuratora nie wymaga wiedzy prawniczej, a przynajmniej takiej, jaka cechuje przeciętnego absolwenta studiów prawniczych. Uznał, że asystentem prokuratora, może zostać absolutnie KAŻDY absolwent studiów wyższych.
Zaskoczeni? nie ukrywam, że gdy brałam udział w konkursie na asystenta do Prokuratury Okręgowej w Lublinie byłam zaskoczono. Nadal oczywiście konkursy są zdominowane przez absolwentów prawa, ale z sukcesem przystępują do nich absolwenci administracji, kryminologii, bezpieczeństwa publicznego czy resocjalizacji.
Przygotowanie do konkursu
Od czego zacząć?
Jeśli myślisz o tej pracy, to czeka Cię nieco nauki – przed Tobą trzy kroki:
1.przygotowanie dokumentów: podejdź do tego rzetelnie, każdy brak lub błąd skutkuje odrzuceniem, nie zostaniesz wezwany do uzupełnienia braków czy poproszony np. o podpisanie wniosku – to etap formalny badania dokumentów, nie bierzesz fizycznie w nim udziału
2.test 36 pytań oraz pisemna praca na JEDEN z wybranych tematów, często w tym miejscu jest dodane, że „praca może polegać na rozwiązaniu kazusu”, w praktyce oznacza to, że:
a) zadanie może być opisowe – nie spotkałam się z takimi (przynajmniej w okręgu lubelskim)
b) kazus – odpowiedź następuje w formie opisowej (forma praktykowana na studiach, na rynku jest sporo krótkich zbiorów kazusów z prawa karnego i postępowania karnego)
c) kazus – odpowiedź następuje w formie sporządzenia projektu postanowienia np. o przedstawieniu zarzutów (to jest najbardziej popularna forma weryfikacji wiedzy kandydata)
3.rozmowa – najczęściej ma charakter merytoryczny np. losuje się zestaw pytań (pamiętaj, że pytania obejmują również Konstytucje, oraz warto znać podstawy jak np. struktura prokuratury). Nikt nie będzie jednak wymagał od Ciebie specjalistycznej wiedzy. Rozmowa nie musi mieć też charakteru merytorycznego, może wyglądać jak typowa rozmowa o pracę, gdzie padają pytania o zainteresowania i plany na przyszłość (pewnie w tym miejscu zastanawiasz się, czy warto wspominać, że planujesz dostać się do KSSIP… cóż, trudno powiedzieć, ale może nie wspominaj, że marzysz o aplikacji sędziowskiej, bo karnego to w zasadzie nie lubisz:)
Jaką prokuraturę wybrać?
Możliwe, że jest w Twoim okręgu organizowane są konkursy do prokuratury rejonowej, okręgowej i regionalnej. Logika nakazuje myśleć, że warto zacząć od rejonowej – bo praca asystenta jest tam łatwiejsza …niekoniecznie tak musi być. Nie sugeruj się też nadzieją, że w prokuraturze okręgowej zarobisz więcej niż w rejonowej, bo wynagrodzenie asystenta często ma charakter uznaniowy. W google znajdziecie taki kalkulator wynagrodzeń – moim zdaniem, oddaje rzeczywistość
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-asystent-prokuratora
Z racji, że finalnie nie podjęłam pracy w prokuraturze okręgowej, nie mogę się w tym miejscu podzielić tym co Was najbardziej interesuje, czyli JAK w praktyce wygląda ta praca. Poprosiłam, więc dwie osoby, żeby opisały co właściwie robią w pracy. Dla równowagi jest to kobieta i mężczyzna, tylko jedno z nich skończyło prawo – ale jak pokazuje praktyka, każde świetnie sobie radzi i pewnie w jednostce będą płakać, gdy pewnego dnia postanowią zmienić pracę.
Kiedyś usłyszałam stwierdzenie, że asystent w rejonie to taki quasi prokurator. Ja osobiście z zgadzam się z tym w 80 procentach. Już tłumaczę dlaczego. Asystent rzeczywiście odwala dużą część pracy za prokuratora, sporządza projekty pism wszelkiego rodzaju, od rzeczy bieżących do decyzji merytorycznych. Codziennego przez moje biurko przewija się stos akt. Zdarza mi się brać udział w sekcji zwłok czy jechać na miejsce zgonu, zdarzenia. Zapomniałam dodać, że przesłuchania osób wszelkie maści poza podejrzanymi to norma. Utrzymuje kontakty z różnymi organami ścigania w kontekście uzgadniania rzeczy wynikłych w toku sprawy. Dlaczego napisałam że 80 procent? Te 20 zostawiłam na sprawy z zakresu sądówki to jest wokandy oraz pisanie apelacji . Reasumując, praca asystenta na rejonie jest wymagającą i niekiedy trudna, ale satysfakcjonująca i dającą taka opcje, że na tym stanowisku, w tym miejscu, w dużym zakresie przygotujesz się do pracy prokuratora.
Magda, lat 29 (prokuratura rejonowa)
Dużo zależy od tego z jakim prokuratorem się pracuje i jakie sprawy ma w referacie. Niektórzy potrzebują pomocy asystenta tylko do prostych czynności takich jak układanie akt, pisanie załączników do aktu oskarżenia, kserowanie materiałów, pisania najprostszych pism, czy protokołowania na długich przesłuchaniach.
Leszek, lat 26 (prokuratura regionalna)
Inni prokuratorzy wymagają wręcz, żeby asystent znał sprawę równie dobrze co oni i nawet sam wykazywał inicjatywę, co jeszcze można zrobić w śledztwie i pilnował terminów. Asystent może protokołować każdą czynność procesową, ale w praktyce ogranicza się to przesłuchań świadków i podejrzanych.
Wprawdzie asystent prokuratora może sam przesłuchać świadka, ale decyzja o tym należy do prokuratora. Praktyka jest taka, że asystenci najczęściej prowadzą krótkie przesłuchania mniej istotnych świadków i niektórzy po roku pracy mają nawet ponad 50 przesłuchanych osób. Osobiście prowadziłem też kilka przesłuchań, kluczowych świadków w śledztwie, które trwały po 3-4 godziny.
Kolejną czynnością, która jest chlebem powszednim asystenta są oględziny, przykładowo zabezpieczonych dokumentów, akt innych postępowań, danych zapisanych na płytach i dyskach, czy nawet opakowań po lekach. Często oględziny wiążą się z koniecznością zrobienia kopii części materiałów, co niestety sprowadza się do stania przy kserze przez pół dnia.
Bardzo często piszę też projekt różnych postanowień i pism. To znaczy przygotowuje to w ten sposób, żeby prokurator mógł się od razu na nim podpisać, ale często trzeba wcześniej coś zmienić albo dopisać. Przygotowuje zarówno pisma do banków, operatorów telekomunikacyjnych, policji, sądów, urzędów skarbowych i innych prokuratur a także innych organów i instytucji. Również zakres pisanych postanowień jest szeroki i obejmuje przedstawienie zarzutów, środki zapobiegawcze, żądania wydania rzeczy, powołania biegłych, w przedmiocie dowodów rzeczowych. Generalnie asystent może napisać projekt każdego postanowienia/zarządzenia przewidzianego przepisami. Zdarzało mi się też pisać projekt całych aktów oskarżenia, albo ich fragmentów takich jak wykaz dowodów. Ciekawym tematem są postanowienia o przedłużeniu śledztwa prokuratury niższego szczebla oraz wnioski o to kierowane wyżej. Trzeba wtedy dobrze zapoznać się z aktami i szczegółowo opisać wszystkie czynności zrealizowane od początku śledztwa, lub od ostatniego przedłużenia.
Jak widzicie, każda relacja jest inna, ale łączy je jedno – to nie wydaje się być nudna biurowa praca.
Ponadto, praca asystenta prokuratora – po ostatnich zmianach, zyskuje na atrakcyjności:
- stabilne wynagrodzenie (przeciętny początkujący asystent zarabia ok. 4.000 brutto)
- dodatki – 13 pensja, nagrody i dodatek za staż pracy
- możliwość dostania się na aplikacje uzupełniającą do KSSIP – sądową (również! nie ma znaczenia, że jesteś asystentem prokuratora, ustawodawca uznał, że możesz skorzystać z możliwości odbycia tej aplikacji i finalnie zostać sędzia) oraz prokuratorskiej. Całość trwa tylko 1,5 roku (tradycyjna aplikacja w KSSIP obecnie trwa 3 lata) i cały czas utrzymujesz status pracownika (z wielu powodów lepiej mieć status pracownika, a nie tylko aplikanta)
- możliwość zdawania egzaminu korporacyjnego (np. adwokackiego) po 4 latach stażu pracy (aplikacja trwa 3 lata, różnica nie jest duża a oznacza oszczędności na poziomie ok. 15.000 zł)
- możliwość zdawania egzaminu prokuratorskiego bez odbycia aplikacji po 5 latach pracy,
- możliwość zdawania egzaminu prokuratorskiego bez odbycia aplikacji po 4 latach pracy (jeśli wcześniej zdałeś inny egzamin korporacyjny lub jesteś po aplikacji ogólnej)
I jak czujesz, że to praca dla Ciebie? jeśli tak, to nie zastanawiaj się i poszukaj konkursu dla siebie. Jeśli uwielbiasz prawo karne i chcesz uczestniczyć w przygodzie zwanej postępowaniem karnym, na samym jej początku, to jest to świetna opcja.
Powodzenia!
Jeśli masz jakieś pytania o pracę asystenta prokuratora, to napisz komentarz – a ja postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Pozdrawiam Was cieplutko,
Adwokat Daria Radłowska
W odpowiedzi na Wasze problemy i zainteresowanie tematem powstał e-book: Asystent prokuratora, praca dla każdego absolwenta? Brakowało Wam źródła informacji – postanowiłam stworzyć pierwsze, kompleksowe, praktyczne do bólu omówienie tematu.
E-book jest dostępny w dwóch wersjach – zajrzyj do sklepu po więcej szczegółów https://dariaradlowska.pl/?post_type=product
komentarzy 25
Magda
Cześć! Czy szukając pracy asystenta prokuratora wykonywałaś to na stronach prokuratury? Czy jest możliwość sprawdzenia większości miejsc, niż wchodząc na pojedyncze prokuratury w poszczególnych miastach. Niestety mam wrażenie że coraz mniej jest wolnych takich miejsc, szczególnie w kujawsko-pomorskim. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Daria
Hej, nie pracowałam nigdy jako asystent prokuratora 🙂 byłam asystentem sędziego, ale znam wiele osób, które są asystentami w prokuraturach. Ogłoszenia o konkursach w zasadzie są wyłącznie publikowane na stronach prokuratur – okręgowych (także dla miejsc w prokuraturach rejonowych) i regionalnych. Niestety masz rację, skończył się aktualnie “boom” na wolne miejsca asystenckie i teraz konkursy są raczej związane z rotacją asystentów, a nie tak jak było od 2016 roku z ich utworzeniem. Pozdrawiam cieplutko i dzięki za czytanie bloga!
Karolina
Polecasz jakieś zbiorki kazusów ?:)
Daria
Kazusy autorstwa dr Anny Zientary 🙂
red
Nie – wszystkie dostępne na rynku są albo typowo akademickie albo w kierunku KSSIP.
Daria
jeśli chciałabyś pogadać z kimś kto obecnie pracuje jako asystent – napisz do mnie, dam Ci namiary 🙂
Martyna
Czy podczas rozwiązywania kazusów w drugim etapie dostaje się lub można mieć przy sobie kodeks?
Daria
zależy od osób przeprowadzających konkurs – trzeba to wcześniej ustalić, najczęściej można mieć, ale czasami dostaje się wydrukowany fragment kodeksu od nich
red
nie ma ogólnopolskiej bazy ogłoszeń – pozostaje szukanie „ręczne”
ja124
W Gorzowie w PO właśnie do wyboru było postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub opisanie środków zapobiegawczych (wiec jednak pojawiają się także opisowe 😉)
Daria
Praktyka na konkursach jest różna, ale najczęściej zdarza się właśnie postanowienie o przedstawieniu zarzutów i kazusy sytuacyjne 🙂
Krzysztof Tracz
Jestem świeżo po II etapie konkursu na asa do prokuratury rejonowej. Pytania testowe były trudne, uczyłem się z testów becka (aplikant prokuratorski i egzamin na aplikację prokuratorską) i w zasadzie nic się nie pokrywało z pytaniami które otrzymałem. Pytania otwarte to kazus, w którym trzeba było ocenić postępowanie prokuratora, wskazać błędne decyzje i podać właściwe ze wskazaniem podstawy prawnej…Pytanie opisowe to kary porządkowe. Trzeba było opisać dokładnie jakie są, kiedy można je stosować, jak uchylać (w jakiej formie), w jakich terminach itd. Dla mnie to zdecydowanie złe pytanie bo ten rozdział kpk pominąłem uznając, że na konkursie się nie pojawi. Oceniając II etap uważam, że łatwo nie było (a jestem aplikantem II-go roku aplikacji korporacyjnej). Test był skonstruowany bardzo podchwytliwe, a pytania otwarte przeczą tezie, że głowę ma się w kodeksie a nie na odwrót. Jak inaczej nazwać wymóg tak szczegółowego opisania kar porządkowych lub rozwiązania kazusu i podania podstaw prawnych nie mogąc korzystać z kodeksów?? Wagania jak za płacę na poziomie ok 3500 zł netto moim zadaniem dość wysokie, jednak na aplikacji zarabiam mniej i tylko dlatego postanowiłem startować w konkursie. Po samym „egzaminie” wróciłem do domu zrezygnowany, pewny, że na tym etapie kończę swój udział, jednak jak się okazało, jestem w III etapie. I przyznam szczerze, że pojęcia nie mam jak (z czego) się do niego przygotować.
Daria
cześć – trafił Twój komentarz do spamu. Zostawię odp. dla innych na przyszłość – 3 etap bywa różny od typowych pytań na rozmowie o pracę „dlaczego chce pan tu pracować” po losowanie zestawów pytań 🙂 Zacznijcie od popytania znajomych czy nie zdawali, lub dopytajcie się na grupach dla prawników. A może kolega Krzysztof podzieli się swoimi refleksjami po 3 etapie ?
Daria
zależy od zwyczajów danej apelacji, w Lublinie pisze się projekty pism
Ola
Hej! Wlasnie przygotowuje się do egzaminu Etapu II. Czytam kodeks postepowania karnego, kodekst karny i nie wiele zostaje mi w glowie. Boje się tego egzaminu, a bardzo mi zalezy na pracy. Choc jeszcze bardziej boje sie pytań otwartych. Czy naprawdę trzeba mieć te wszystkie kodeksy w glowie zeby zdać? Jest 11 osób w konkursie ale zadna z nas nie ma wyksztalcenia prawniczego. Ja skonczylam Rachunkowość;)
Daria
Hej, jak to się mówi: „nie kodeksy w głowie, lecz głowa w kodeksach”. Na pewno trzeba się sprawnie poruszać po kodeksie… w niektórych konkursach komisja zezwala na używanie kodeksów na części kazusowej, jednak w niektórych nie… warto opatrzeć się na wzory postanowień, np. o przedstawieniu zarzutów – tam podstawy prawne nie są skomplikowane i się ich nauczyć na pamięć. Życzę powodzenia!
Ania
Czy jest gdzieś dostępny wykaz ustaw jakie trzeba znać przystępując do konkursu na asystenta prokuratora?
Daria
nie – warto zajrzeć do bazy pytań np. arslege. Konkurs i całość tematu szczegółowo opisałam w ebooku „asystent prokuratora – praca dla każdego absolwenta? obecnie jest w super cenie – 35 zł
Wiersz Poleceń
Właściwie to zgadzam się z Tobą mam jednak małe ale… Bądź, Trwaj i pisz dalej, a krytyką nie przejmuj się wcale.
Portal Psychologiczny
Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twj blog jest tego wspaniałym przykładem…
Gitary
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele, skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?
Kava.xmc.pl
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?
Wegetariański Blog
Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…
Zygmuś Solorz
Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twj blog jest tego wspaniałym przykładem…
Humor
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂