A black-and-white shot of people
postępowanie karne,  prawo karne,  proces karny

20 lat pozbawienia wolności – teraz jest to możliwe.

Katalog kar w kodeksie karnym nie często ulega zmianom, ale za każdym razem towarzyszą temu spore emocje. W szczególności,gdy pojawiała się i znikała kara dożywotniego pozbawienia wolności (przywrócono ją w kodeksie karnym z 1997 r., a zaczęto stosować we wrześniu 1998 r.) Rolę najsurowszej kary pełniła wtedy kara 25 lat pozbawienia wolności.

Aktualny katalog kar z kodeksu karnego

Art.  32. 

Karami są:

1) grzywna;

2) ograniczenie wolności;

3) pozbawienie wolności;

4) (uchylony);

5) dożywotnie pozbawienie wolności.

Co w praktyce uległo zmianie? 

Wyeliminowano z katalogi kar – karę 25 lat pozbawienia wolności 

Ustawodawca wskazuje, że proponowana zmiana pozwoli na poprawę elastyczności w orzekaniu – odpadnie dylemat wyboru między karą potencjalnie „za niską” tj. 15 lat pozbawienia wolności a karą mogącą mieć charakter za „wysokiej” tj. karą 25 lat pozbawienia wolności. 

Projektowana zmiana – w ocenie ustawodawcy nie powinna zmierzać do zwiększenia orzekania kar surowszych. Tym samym mogą się pojawić kary pozbawienia wolności w wysokości odmiennej do tej do której byliśmy w praktyce przyzwyczajeni, np. 20 lat pozbawienia wolności. 

Jest to ten fragment nowelizacji z 7.7.2022 r. który jest oceniany pozytywnie. Na tym etapie nie można jeszcze oszacować w jakim zakresie sądy będą korzystać z zwiększonej elastyczności w orzekaniu.

Jak myślicie – czy wspomniana katalog kar ma szansę zostać z nami na dłużej?

Jeśli potrzebujesz wsparcia prawnego – zostaw wiadomość, napisz maila adwokat@dariaradlowska.pl lub zadzwoń 696 17 07 17

pozdrawiam

adw. Daria Radłowska

obrona w sprawie karnej Zamość, karnista, adwokat Krasnystaw obrona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *