prokurator

Jakimi sprawami zajmuje się prokurator? o pracy prokuratora cz. II

Kilka tygodni temu Netflix umieścił na platformie serial „Prokurator”. Główny bohater –  Kazimierz, jest doświadczonym prokuratorem, który w każdym odcinku rozwiązuje sprawę o zabójstwo. Prokurator z pełnym zaangażowaniem rozwiązuje JEDNĄ sprawę, czynnie biorąc udział we wszystkich czynnościach i finalnie sprawca zostaje schwytany. (https://www.filmweb.pl/serial/Prokurator-2015-734597)

Oglądając ten lub inny serial „prawniczy”, można pomyśleć, że jest to praca może obciążająca psychicznie (ciągle jakieś ofiary śmiertelne), ale na pewno nie jest nudna!

A jak wygląda rzeczywistość? czy praca prokuratora zbliża się do tej przedstawionej w świeżo umieszczonym na Netlfixie serialu, przynajmniej… połowicznie?

Czy prokurator zajmuje się tylko sprawami karnymi?

Nie, są prokuratorzy, którzy… wcale nie zajmują się sprawami karnymi – nie prowadzą ani nie nadzorują śledztw i dochodzeń. Jak spojrzy się poza kodeks postępowania karnego to można odkryć, że nasz ustawodawca uznał, że obecność prokuratora jest potrzebna również w procedurze cywilnej i administracyjnej. Może się tak zdarzyć – zazwyczaj w większych jednostkach prokuratury, że dana osoba zostanie przydzielona wyłącznie do spraw cywilnych i rodzinnych, zbiorczo określanych „Pc”. Prokurator bierze również udział w postępowaniach administracyjnych, rejestrowanych pod sygnaturą „Pa”.

Co to oznacza w praktyce? dana osoba na własne życzenie lub przypadkiem dostaje przydział do prowadzenia spraw „Pc” i zajmuje się np. sprawami rodzinnymi. Jak widzicie nie ma rozwiązań idealnych, jeśli myślicie, że praca prokuratora jest idealna, bo dzięki niej nigdy już nie będziecie musieli spojrzeć w stronę procedury administracyjnej czy cywilnej, to nie tędy droga.

Skąd się biorą sprawy „Pc” i „Pa” w prokuraturach? Przy zakończeniu sprawy prowadzący lub nadzorujący postępowanie prokurator dokonuje analizy postępowania pod kątem możliwości podjęcia tzw. „działań pozakarnych” – np. jeśli w toku sprawy o znęcanie się nad rodziną stwierdzono, uzależnienie sprawcy od alkoholu, które ma wpływ na rozkład życia rodzinnego to zarządza wykonanie kopii wskazanych przez niego kart z akt postępowania w celu zarejestrowania sprawy pod sygnaturą „Pc” w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w przedmiocie zobowiązania danej osoby przez Sąd Rodzinny do podjęcia leczenia odwykowego. Czasami takie sprawy zainicjowane są wnioskiem obywatela, który pisze do prokuratury, że w gminie drogi są niewystarczająco oznakowane albo że gminne przepisy dot. odprowadzania ścieku są niezgodne z przepisami ustawy.

Jakimi sprawami najczęściej zajmuje się prokurator w prokuraturze rejonowej?

150 trupów – tak przedstawiają się statystyki zabójstw w pewnym małym mieście – Sandomierzu (oczywiście w serialu o „Ojcu Mateuszu”) https://www.facebook.com/Obliczeniaianalizywrapie/posts/123378949607270

A jak jest w rzeczywistości ? o wskazanie kategorii spraw, którymi najczęściej zajmuje się prokurator w „rejonie” poprosiłam zaprzyjaźnione prokuratorskie źródła osobowe – faktycznie pracujące w tym charakterze.

Jesteście ciekawi ? to koniecznie przeczytajcie akapit poniżej

Chyba każdy prokurator może potwierdzić, że najwięcej spraw dotyczy przestępstw z art. 207 § 1 k.k. (znęcanie się), art. 209 § 1 k.k. (niealimentacja) i art. 286 § 1 k.k. (oszustwo). Tych spraw jest tak dużo, że często przyjęło się mówić, że prowadzi się tylko „znęty i alimenty”. Sprawy o tzw. niealimentację są chyba najbardziej nużące. Natomiast sprawy o oszustwo to najczęściej obecnie oszustwa z użyciem internetu np. na portalach typu OLX czy oszukańczych sklepach internetowych – tutaj można doświadczyć takiej serialowej pracy dochodzeniowo-śledczej: sprawcę trzeba znaleźć w internecie, ustala się adres IP itp. Niestety z uwagi na to, że sprawcy coraz częściej potrafią skutecznie ukryć swoją tożsamość, sprawy te często nie mają satysfakcjonujących zakończeń. W prokuraturach, na których obszarze właściwości znajduje się zakład karny albo przejście graniczne jest więcej pracy związanej z tym, że te miejsca generują dodatkowe sprawy: czyny popełnione w zakładzie karnym (np. znieważenie funkcjonariusza Służby Więziennej) czy też związane z przekraczaniem granicy (np. przemyt towarów akcyzowych, próba nielegalnego przekroczenia granicy). Jeśli chodzi o śledztwa to najczęściej prowadzi się sprawy o składanie fałszywych zeznań (obecnie śledztwo z uwagi na zagrożenie do 8 lat pozbawienia wolności), nieumyślne spowodowanie śmierci i sprawy o nakłonienie lub pomoc do targnięcia się na własne życie – te dwie kategorie spraw najczęściej prowadzone są w przypadku ujawnienia zwłok ludzkich oraz sprawy o niedopełnienie lub przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – te ostatnie sprawy to często wynik zawiadomień niezadowolonych obywateli i nie zawsze pokrywają się z prawdą.

Czy brzmi to jak fabuła jednego z odcinków serialu „Prokurator” – niekoniecznie, ale trudno mówić o rutynie, jak w serialu, tak i życiu, najważniejszą rolę odgrywa czynnik ludziki – i to dana osoba tworzy historię, którą mniej lub bardziej interesuje się „organ ścigania”.

Jeśli myślicie o pracy prokuratura, lub interesuje Was ten zawód z innego powodu i chcielibyście przeczytać WIĘCEJ, to dajcie znać, może uda mi się zaspokoić waszą ciekawość.

Pozdrawiam Was Cieplutko,
adwokat Daria Radłowska

Tak powstał ebook —-> Asystent prokuratora, praca dla każdego absolwenta ?

Brakowało Wam źródła informacji – postanowiłam stworzyć pierwsze, kompleksowe, praktyczne do bólu omówienie tematu. Jeśli zastanawiasz się czy jest to pozycja do przeczytania dla Ciebie – zerknij na najnowszy wpis na blogu. E-book jest dostępny w dwóch wersjach – zajrzyj do sklepu po więcej szczegółów – https://dariaradlowska.pl/?post_type=product

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *