crop psychologist supporting patient during counseling indoors
postępowanie karne,  prawo karne

Jestem ofiarą przestępstwa – pokrzywdzonym/pokrzywdzoną w procesie.

 Czy dam radę?

Twoja rozprawa jest JUŻ jutro? Jesteś przerażona/przerażony co właściwie TAM może się wydarzyć? Jest już zdecydowanie za późno, żeby wybrać się do psychologa i „wzmocnić się od środka” – terapia wymaga czasu

Co właściwie możesz zrobić, przecież ten pomysł „a może nie pójdę” nie ma sensu, czy nie czekałeś/aś na termin całą wieczność? czy Twoje zeznania nie mają statusu „ważnych” ?

Możesz spróbować znaleźć adwokata, który pójdzie z Tobą na termin, wsparcie to podstawa

Adwokata w sprawie karnej kojarzysz z obroną oskarżonego, ale to nie jedyna rola jaką może pełnić. Może być również pełnomocnikiem pokrzywdzonej/pokrzywdzonego/oskarżyciela posiłkowego

Dlaczego warto zmienić status z pokrzywdzonego na oskarżyciela posiłkowego?

Twoja rola wzrasta, nie tylko zasiadasz obok Prokuratora, ale ratujesz status „strony” na etapie postępowania sądowego. Tak! Twoja rola zmienia się zasadniczo PO rozpoczęciu procesu. Chcesz nadal czynnie uczestniczyć w czynnościach a w szczególności złożyć apelacje, gdy wyrok jest w Twojej ocenie powinien być inny ? np. oskarżony otrzyma karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a Ty uważasz, że jego miejsce jest w Zakładzie Karnym? Nie zrobisz tego, jeśli w odpowiednim momencie nie złożysz oświadczenia o działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego…

A co z Twoją lękami, strachem? Zapytałam psychoterapeutkę Joannę Dutkowską ( https://osrodek-psychoterapii-i-rozwoju-joanna.business.site/?utm_source=gmb&utm_medium=referral) czy można coś zrobić w takiej sytuacji, oto kilka wskazówek:

  • Poświęć czas na nazwanie i uporządkowanie swoich uczuć

Im większy chaos będziesz mieć w emocjach tym trudniej będzie Ci zachować spokój w czasie sprawy. Może być Ci trudno nazwać to co czujesz. Masz prawo czuć się przytłoczona. Napisz na kartce lub powiedz przyjaciółce po kolei co czujesz. Zrób mapę swoich uczuć. Sprawdź, które są na pierwszym planie. Sprawdź, których się boisz, a w których czujesz się najbardziej swobodnie. Zapisz ten obraz w głowie.

  • Skup się na oddechu

W stresie zapominamy o oddychaniu. Płytki oddech wpływa na zwiększanie się napięcia. Pamiętaj – na swój oddech masz wpływ prawie zawsze. Kiedy czujesz, że napływa do Ciebie napięcie, lęk lub inne trudne uczucie skieruj uwagę na wdech i wydech. A potem jeszcze raz, tylko trochę dłużej: wdech…. i wydech….. I jeszcze raz. Twoje ciało i psychika na pewno Ci za to podziękują.

  • Korzystaj ze wparcia. Poproś adwokata o obecność, pojedź z przyjaciółką, zadzwoń

przed i po do kogoś bliskiego

  • Pamiętaj: JESTEŚ WAŻNA. Taka jaka jesteś (a to mój ulubiony fragment)

! pamiętaj improwizacja jest ciekawą formą artystyczną, ale do sprawy sądowej warto się jednak przygotować wcześniej –  skorzystaj z pomocy adwokata i psychoterapeuty, nie czekaj do ostatniego tygodnia/dnia.

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować – zadzwoń 696 17 07 17, lub wyślij wiadomość e-mail: adwokat@dariaradlowska.pl

Pozdrawiam i powodzenia

adwokat Daria Radłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *